Katalog

Oblíbené filtry
97 produktů

Sledujte značky, které vás baví

Budete mezi prvními, kteří se dozví o novém zboží a kolekcích.
nezaspruk
nezaspruk
nezaspruk·

Burberry ztělesňuje anglické dědictví

Existuje jeden jediný kousek, bez kterého se váš šatník rozhodně neobejde? Ano, trenčkot. Představuje nadčasovou klasiku a sluší ženám i mužům.

Burberry je jednou z nejstarších značek na světě. Její kořeny sahají až do 19. století. Thomas Burberry, 21letý mladík a bývalý učeň obchodníka s textilem, si v Londýně otevřel roku 1856  krejčovský salon zaměřený na oblečení na ven. Angličané jsou proslulí milovníci lovu a pro pobyt v sychravém ostrovním počasí potřebovali oděv odolávající živlům. V roce 1888 si nechal Thomas Burberry patentovat tehdy revoluční látku gabardén, která se vyznačuje svou tuhostí a voděodolností. Začal z ní šít kabáty. Ukázalo se, že oděvy z tohoto materiálu mají mimořádnou výdrž, a proto získal salon Burberry vládní zakázku. Měl za úkol ušít kabáty pro britské důstojníky bojující v zákopech 1. světové války. A tak vznikl trenčkot. Po válce se jeho obliba rozšířila mezi civilní obyvatelstvo a model Burberry navždy proměnil pojetí kabátů ve světě módy. Už nešlo jen o ryze praktickou součást oděvu, ale o stále dostupnější kousek umožňující volný pohyb, který navíc zvýrazňuje siluetu.

Dokonalý trenčkot je jen jeden

Dnes je legendární kabát se dvěma řadami knoflíků, šikmými klopami, které se dají při nevlídném počasí postavit tak, aby chránily krk, širokým páskem se sponou a kostkovanou podšívkou známý po celém světě. Rukávy jsou dostatečně dlouhé, díky čemuž zakrývají košili, a délka pláště sahá ke kolenům. Trenčkot představuje klasiku podzimních dní a skvěle se hodí k džínám i ke společenským kalhotám. Proto se objevuje v šatníku byznysmenů, ale i studentů spěchajících na přednášku. Barvám kralují béžová nebo khaki. Dnes se trenčkoty vyrábí nejen pro muže, ale i pro ženy, a dokonce i pro děti předškolního a školního věku. Skvěle vypadají a jsou velmi příjemné na dotyk. Značka zůstala věrná gabardénu a i po více než 100 letech z něj stále šije. Škálu použitých látek ovšem značka rozšířila, a tak dnes můžete nosit i kabáty z vlny, kašmíru nebo kůže.

Kouzlo spočívá v propracovaných detailech

Když se dvouřadý plášť s kostkovanou podšívkou rozšířil po celém světě, stal se vzor klíčem k identifikaci značky. Typická kostka se později objevila i na dalších modelech a jasně tak odlišila značku. Nádherně vynikne především na designu doplňků, jako jsou kabelky, šály, šátky, klobouky, kšiltovky, a dokonce i sluneční brýle. Dalším poznávacím znamením Burberry se stal výrazný monogram, velké písmeno B. Ten zdobí v podobě přezky především kabelky – ať už velké pracovní brašny nebo elegantní psaníčka.

S čím kombinovat kostkovaný vzor?

Kostka vynikne jako součást garderoby po celý rok. Jak ale doladit barvy ostatních kousků? Máte dvě možnosti. Buď zkusíte jednoduchý monochromatický, který se většinou skládá z béžové, hnědé, černé a bílé. Nebo zvolíte zcela kontrastní přístup a rozpoutáte válku barev. Zakomponovat můžete neonové odstíny, královskou modř nebo korálově červenou. Nikdy neuděláte chybu, když vzor zjemníte něžnými pudrovými tóny jako je mátově zelená, světle růžová nebo šeříkově fialová.

Dopřejte si osobní rekord

Značka je spojená také s několika světovými rekordy. Oblečením Burberry byla vybavena výprava na jižní pól (1911) vedená Roaldem Amundsenem, zvolili jej i horolezci při dobývání Everestu (1924). V 70. a 80. letech minulého století začaly oblečení Burberry nosit populární hvězdy a nechaly se v typických modelech fotit na titulní stránky módních časopisů. Značka rychle rozšiřovala sortiment, aby odpověděla na rostoucí poptávku. Každý rok přichází s kolekcemi oblečení pro muže, ženy a děti. Velkému úspěchu se těší také řada doplňků, ve které si můžete vybrat z nadčasových i extravagantních kousků. Rozmazlujte se tím nejlepším, čím Anglie obohatila módní svět! Jaký rekord v legendárním kousku od Burberry překonáte vy? Jen to jen a jen na vás!