Large Teaser
Large Teaser

EDUARDO CAMAVINGA

Předzápasové rituály a styl mimo hřiště

Zlatý muž fotbalu a módy je hvězdou našeho letního COVER STORY. Zjistili jsme, co ho baví - od získávání nekonečných sportovních trofejí až po přehlídková mola.

Od: Justin Kendall
9. června 2024 · 5 min čtení

“Cama ohhhhh, Cama ohhhhh, Camavinga“ zní nyní po evropských fotbalových stadionech. Šušká se o něm i v módních kruzích.

Eduardo Camavinga se narodil jako přirozený talent. „Když jsem poprvé kopl do míče, byl jsem tak malý, že si pamatuji jen ten báječný pocit míče u nohy.“ Z rozhovoru s Camavingou před jeho vystoupením ve finále Ligy mistrů je zřejmé, že sportovní dráha jednadvacetiletého hráče je výbušná. Zvednout nad hlavu tuto trofej je něco, po čem toužil od dětství - a už se mu to jednou podařilo. V roce 2021, v jeho první sezóně v klubu jeho snů, skóroval ve svém premiérovém zápase a následně získal titul. „Když si na to vzpomenu, mám husí kůži,“ přemýšlí.

Camavingův přirozený talent však přesahuje rámec fotbalu. Mimo hřiště je okouzlující, vtipný a nesmírně slušný. „Móda je velkou součástí mého života,“ vysvětluje. „Vždycky jsem se rád dobře oblékal a móda mi slouží k vyjádření sebe sama. Baví mě fotit a být součástí kampaní, kde můžu ukázat svůj styl“ Ale tam, kde většina lidí za své „sebevyjádření“ dostane nanejvýš pár stovek lajků na Instagramu, Camavinga získal místo na přehlídkovém mole Balenciaga vedle Kim Kardashian, Dua Lipy a Nicole Kidman, a to když v pouhých 19 letech předváděl pro značku při představení její 51. couture kolekce.“ "

Kabát na míru dlouhý až na zem a zachmuřený výraz po vzoru Demny sice Camavingovi sedí jako ulitý (elegantní, Balenciaga), ale pod tím vším je všechno trochu... měkčí. „Opravdu chci jen ukázat lidem, kdo jsem, přes svůj styl a různé typy oblečení... a vypadat dobře za všech okolností.“ Mladý hráč se nad posledním bodem rozpačitě zasměje a pak se pustí do úvah o svých oblíbených značkách - z nichž prý žádná není tou nejoblíbenější. „Mám rád spoustu špičkových značkových kousků, ale myslím, že nejdůležitější není značka - je to právě styl. Pokud se mi nějaké oblečení líbí a odpovídá mému stylu, budu ho nosit bez ohledu na značku.“ Přesto je Camavinga něco jako streetwearová ikona, která je spřízněná se scénou kolem exkluzivní londýnské značky Corteiz, ale stejně tak se ale nebojí ostrých obleků.

Svým stylem chci lidem ukázat, kým jsem.

- Eduardo Camavinga

„Co si Camavinga myslí o sbližování fotbalu a módy? No - jako u většiny věcí - si myslí, že je to skvělé. „Tolik fotbalistů se rádo dobře obléká,“ říká, „stává se to součástí kultury. Na Instagramu jsou populární stránky, které se zaměřují na módní styl fotbalistů, a tolik klubů dělá módní spolupráce - to se mi líbí!“ Pár let před Balenciagovým Cama-cameo to byl právě Héctor Bellerín, kdo se postaral o to, aby Virgil Abloh v roce 2019 chodil pro Louis Vuitton. Za půl dekády, která od té doby uplynula, se pro fotbalisty stalo spojování s nejen sportovními značkami ještě normálnějším jevem. Pryč jsou časy, kdy se zvedalo obočí nad tím, že David Beckham se blýská a je hezčí; pryč jsou také (do jisté míry) ošidné stereotypy o fotbalistech, kteří jsou těžce nablýskaní a velmi vkusní. Zatímco fotbal se stává stále módnějším, platí to i naopak. Trendy jako „blokecore“ a „blokette“ dosáhly svého vrcholu loni v létě a v mainstreamovém stylovém diskurzu zůstávají. Návrháři jako Martine Rose nebo Wales Bonner do svých modelů začleňují odkazy na fotbal od prvního dne, ale někdy kolem roku 2022 se najednou stalo cool oblékat se jako dívčí verze britského fotbalového fanouška z devadesátých let, který chodí do hospody. Celebrity se toho chytily, stejně jako větší značky, a zbytek je historie: Brazilská dětská trička, nadměrné velikosti dresů a zdobené vintage fotbalové boty budou ještě mnoho měsíců pohánět ekonomiku Depop girl. Kombinace tří retro pruhů a baseballové čepice Adidas se zdá být věčnou stálicí; kolotoče sportovních tašek ve stylu y2k vyvolávají tisíce uslintaných sdílení na sociálních sítích. Ano, v roce 2024 je sportovní styl stále pevně v kurzu a svět fotbalu a módy je mu nejblíže.

Camavinga se sice bez problémů vtěsná do obou světů, ale zdaleka není takovou divou, jakou by mohl být. Svou energickou osobností (a taky svým vzhledem) inspiroval vlastní estetiku sociálních sítí. Fanouškovské sestřihy „Camavingacore“ ukazují, jak fotbalista dovádí na hřišti i mimo něj: dělá šklebící se obličeje na novináře, při rozcvičce zaujímá legrační pózy, a abychom nezapomněli, hrdinně brání téměř kohokolib (například videa, na kterých se skluzem vypořádává s Messim, fanoučci zbožňují). Na fórech Redditu věnovaných rozhodování o nejlepších fotbalistech světa - což není online prostor, kde by bylo vhodné se zdržovat - je často uváděn jako vzor pro všechny mladé sportovce.

Na prvním místě je pro Camavinga rodina. „Vždycky jsem měl takovou motivaci stát se profesionálním fotbalistou, a to nejen kvůli sobě,“ říká, „ale i kvůli své rodině, abych jim zajistil lepší život.“ Camavinga se narodil v angolském uprchlickém táboře, jeho rodiče utekli před občanskou válkou v Demokratické republice Kongo. Když byly Eduardovi dva roky, přestěhovala se rodina do Francie. O několik let později byl dům Camavingových zničen při požáru - přesně v době, kdy se Eduardo připravoval na začátek své kariéry v Rennes. Nebyla to snadná cesta. Dnes je fotbalista významným podporovatelem Úřadu OSN pro uprchlíky a jeho obdiv k rodině se nezměnil. Říká, že zůstává jeho hlavním zdrojem inspirace, a s úsměvem dodává, že jeho táta je „velký šéf“.

Rád si užívám novinky.

- Eduardo Camavinga

Z rozhovoru s Camavingou je zřejmé, že si velmi dobře uvědomuje, jak minulé události formovaly jeho dnešní osobnost, a že stejně tak se těší na budoucnost. „Chci v tomto fotbalovém klubu i nadále vyhrávat trofeje. Máme úžasnou skupinu hráčů a já se těším na naše společné úspěchy v příštích letech. Mým snem je také něco vyhrát s Francií, takže doufám, že se nám to podaří letos v létě i později.“ Pokud jde o jeho styl, chtěl by ho změnit: „Jsem typ člověka, který může nosit spoustu věcí a rád si užívám novinek.“ Ať si Camavinga usmyslí cokoli, rychle toho dosáhne. Jeho další cesta je i další cestou fotbalu - takže se naučte ten chorál, brzy si ho budete prozpěvovat.

Zalando TO NEJLEPŠÍ TEPRVE PŘIJDE je oslavou aktivního pohybu - na všech úrovních. Nikdy předtím jste nezkoušeli sportovat? Myslíte si, že vám to nepůjde? Nebojte se. Letos v létě je čas k pohybu a my jsme tady, abychom vám s tím pomohli.