Katalog

Oblíbené filtry
915 produktů
Sledujte značky, které vás baví
Budete mezi prvními, kteří se dozví o novém zboží a kolekcích.

Vans už dávno nepatří pouze do skateparku!

Existuje snad něco nadčasovějšího a klasičtějšího než vyrazit do ulic v páru „Vansek“? Podle nás tedy ne! Má na tom zásluhu především jeden „cool týpek“ – Steve Van Doren. Právě tento muž z obuvnické rodiny se snažil dosáhnout toho, aby tenisky z jeho rodinné továrny žily po celá desetiletí. To se mu podařilo – a vlastně stále daří. 

Skate, surf, hudební festival i wafle od samotného Steva

Tenisky Vans se staly důležitou součástí botníků po celém světě. Oblíbené však nejsou zdaleka jen u těch, kteří skejtují či se v prostředí skateparků pohybují. Jsou pro všechny a vzít si je můžete prakticky k čemukoliv. Ať už si oblečete letní šaty, nebo vezmete oblek, boty Vans dodají celému outfitu nádech lehkosti a svobody. Vždy v nich zahlédnete odlesk zlaté éry skateboardingu a surfingu, který značka mimochodem (hlavně díky Stevovi) stále podporuje. 

Mezi významné události, s nimiž je značka úzce spojována, patří například velký US Open of Surfing, pořádaný každoročně na Huntington Beach, nebo Vans Triple Crown of Surfing na Hawaii. Také hudební festival The Vans Warped Tour býval velkou událostí už od roku 1995, napříč Spojenými státy a Kanadou zněla každoročně převážně punk rocková hudba. Největší putovní hudební festival v Severní Americe se konal do roku 2019.

Značka vytvořená s láskou celé rodiny, tak by se dal popsat příběh Vans v jedné větě, zasluhuje si však podrobnější vyprávění. Steve byl u zrodu značky už jako jedenáctiletý, kdy začal pracovat v obuvnické společnosti svého otce a strýce, Paula a Jamese Van Dorenových Pracoval pro otce dlouhých 25 let a nyní pro Steva pracuje zase jeho dcera – Vans je tedy vskutku rodinná firma. 

Steve Van Doren je známý tím, že se na akcích značky sám ukazuje a velice rád návštěvníkům griluje či připravuje své vyhlášené wafle. Krásný důkaz toho, jak to vypadá, když člověk dělá věci pro radost a ne pro peníze.

Z toho je očividné, že se ke své značce chová a pečuje o ni jako o své dítě, a to není její prezident ani majitel, jak sám zdůraznil. Stejnou radost pak boty Vans přinášejí svým novým majitelům, kteří si je pořídí. No schválně, pamatujete si vy sami na ten pocit euforie, když jste otevřeli svoui první krabici s Vanskami uvnitř?

Pět párů bot, pět příběhů jedné rodiny

Někdy na začátku 70. let se díky své pevné a odolné pryžové podešvi, která se ukázala být velmi praktickou, staly boty Vans velmi oblíbenými. A to především v Santa Monice a na Venice Beach, kde se shromažďovaly skupinky skateboardistů. Steve jako experiment rozdal na západním pobřeží jeden typ nových bot mladým skejťákům. Mezi tyto šťastlivce patřily legendy jako Tony Alva, Stacy Peralta nebo Steve Caballero. 

Parta hochů zkoušející nové triky v betonových bazénech tak napomohla k slavnému označení „Off the Wall“. Značka s kořeny ve skejtové a surfové kultuře se po čase stala také symbolem akčních sportů, hudby, kultury, umění a uvolněného módního stylu západního pobřeží. 

Těchto pět modelů se zapsalo do dějin značky a i v současnosti si drží laťku v prodejnosti a oblíbenosti pěkně vysoko. Jako první ikonu představujeme řadu Authentic (#44), první boty s protiskluzovou podrážkou nazývanou „wafle“. Tenisky s tkaničkami jsou vyráběny už od samého počátku značky – od roku 1966, tedy přes padesát let! Jsou jedním z pěti typů bot, které vynesly značku na výsluní. 

Druhým typem jsou Slip-On (#98) neboli takzvané „slip-ony“. Na tyto pohodlné nazouváky, které jsou s námi od roku 1977, nedá dopustit nejen mnoho BMX jezdců, ale i rockových zpěváků, kteří je nosí dodnes. Jejich obliba byla na vrcholu, když se v nich objevil Sean Penn ve filmu Zlaté časy na Ridgemont High.

Následně značka představila model s názvem The Old School (#36). Byl prvním, který měl na jedné straně pro značku ikonický pruh. Ten tenkrát vymyslel Paul, který ho také hodil na papír a později i na botu, a opět se zrodila hvězda! Boty se těšily velké oblibě, proto se dočkaly i své kotníkové verze zvané SK8-Hi (Style 38). Bota na západním pobřeží opět sklidila úspěch. 

Protože je značka především o skejtové kultuře, vyprodukovala botu The Era (#95), určenou přímo pro milovníky této zábavy na kolečkách. Vypadají sice podobně jako Authentic, ale když se podíváte zblízka, objevíte pár rozdílných prvků. Pro obyčejné laiky nicotný detail, pro skejťáky perfektní vychytávka: Svou vycpávkou okolo kotníku lépe drží, robustní stavba boty dopřává mnohem bezpečnější jízdu a chrání chodidla jezdce.

Obuj se, obleč se, inspiruj se... u Vans

Ačkoliv společnost začínala výhradně jako výrobce obuvi, postupem času svou nabídku rozšířila i o kolekce oblečení a doplňků. V současnosti si můžete vybírat z oblečení pro muže, ženy i děti podle druhu aktivity. Vans je zaměřený především na skateboarding, surfování a zimní sporty. Ve skejtových kolekcích je na výběr z mnoha chino kalhot, flanelových i klasických sportovních košil, triček, mikin a podobně. 

V surfové sekci je navíc mnoho nazouvacích bot a pantoflí, neoprenových bot do vody a podobně. Značka se také nebojí spolupráce se známými jezdci, kteří se podílejí na navrhování svých vlastních kolekcí. Jednou z nich je i Leila Hurst, kráska, která to se surfovacím prknem opravdu umí a vlny zdolává na světových šampionátech. No která (nejen) surfařka by takové cool kousky nechtěla?

Z oceánu a skateparku se můžete s Vans přemístit i do vysokých hor. Nabídka zimní výbavy, zahrnující boty na snowboard a zimní bundy, je opravdu bohatá. Pokud se rozhodnete obléci tuto značku, pocítíte na vlastní kůži dotek legendy. Není to totiž jenom oblečení, které vyjede někde z továrny, je to mnohem víc. Jsou to kousky, jež mají nejenom styl, ale i duši legend. Ty ze své zábavy vytvořily životní styl, jenž nyní následují miliony lidí po celém světě. 

Zkuste si představit dobu, kdy tohle celé začínalo. Přeneste se do těch časů, alespoň v myšlenkách – no řekněte, nechtěli byste toho být také součástí? Tak pojďme zase nazout staré dobré „Vansky“, které nám pomůžou vcítit se do dob, kdy neexistovaly sociální sítě, životní tempo bylo klidnější, a když jste si chtěli zajezdit, stačilo vzít skateboard do ruky, zaklepat na kamarádovy dveře, jestli se přidá, a zkrátka vyrazit…