Katalog

Oblíbené filtry
1 304 produktů
Sledujte značky, které vás baví
Budete mezi prvními, kteří se dozví o novém zboží a kolekcích.

Jordan je kultovní značka, která světu přinesla sneaker subkulturu 

Objevili jsme tuto pohodlnou streetwear značku už dávno a od té doby jí nedokážeme odolat. Opakovaně. Už několik desítek let ztělesňuje kvalitní vysoce stylovou atletickou a basketbalovou obuv, kterou prostě všichni milují. Tzv. jumpman symbolizující tvrdý trénink, vítězství a hlavně (smečujícího) legendárního Michaela Jordana se nejdříve objevoval zejména na botách. Teď už jej ale hrdě můžeme nosit i na dalších kouscích oblečení, jako jsou např. mikiny, nebo na doplňcích.

Tak růžové to ale zpočátku rozhodně nebylo

Dnes známe Jordan už jako samostatnou značku. Je známé, že vznikla a celých 13 let fungovala pod taktovkou Nike jako Air Jordan. Její historie se začala psát v roce 1984, kdy Nike doslova žadonil, aby se Michael Jordan stal tváří nové kolekce sportovní obuvi. Ta se měla prodávat pod novým názvem s jeho jménem. Jeden by si myslel, že takovou nabídku přece člověk nedostává každý den a že to musela být pro mladého sportovce neodolatelná šance. Michael Jordan ale nejdříve o spolupráci s Nike absolutně nejevil zájem. Delší dobu totiž toužil pracovat s konkurenčními firmami, k nimž jednoduše tíhl mnohem víc už od mládí. 

Nike mělo jediné štěstí, Michaelův agent byl rozumný. Vždy se díval do budoucnosti a v této nabídce viděl jistý potenciál. Jen proto Michael nakonec souhlasil, že se osobně setká s představiteli firmy. Tam mu tehdejší hlavní designér Peter Moore představil návrh tenisek, oblečení a dalších doplňků, které měly být pilotními produkty nové značky Air Jordan. Nesly se černé a červené barvě, což se však ukázalo jako kámen úrazu. Michaelovi se to vůbec nelíbilo a odmítavě prý pronesl, že jsou naprosto nevhodné – vždyť všechny dosavadní boty na basketbal jsou bílé! Nicméně je to docela zvláštní, protože tehdy hrál za Chicago Bulls a jejich týmovými barvami jsou právě černá a červená... Nakonec ale po dalších eskapádách slovo dalo slovo a vznikly boty Air Jordan I.

Air Jordan I otřásly (sportovním) světem: v dobrém i zlém

Celkem směle se uvádí, že jejich příchod na trh rázem změnil celé odvětví sportovní obuvi. Je těžké uvěřit, kolik povyku se spustilo kvůli páru bot. Vždyť i NBA zakázala jejich nošení na zápasy pod tučnou peněžitou pokutou. Vzhledem k velké pozornosti, kterou boty na nohách hvězdného Michaela Jordana vzbuzovaly, a tím pádem se výrazně zapsaly do povědomí lidí, však Michael společně s Nike tento zákaz ignorovali. Co pro ně bylo pár tisíc za tak skvělý marketing? Fungoval naprosto jedinečně. Nejdříve Nike vyráběl tyto boty, tzv. sneakers, pouze pro jeho potřeby, ale koncem téhož roku byly dány i do volného prodeje. 

Na třetí kolekci obuvi Air Jordan se Michael už aktivně podílel. Úzká spolupráce Michaela a návrháře Tinkera Hatfielda, který bral každou jeho výtku vážně, vyústila ve fenomenální boty Air Jordan III. 

Čím to asi bude, že jsou i dnes jejich zdaleka nejoblíbenějším výrobkem? Lehké basketbalové boty, kotníkové, ale pořád nízké, jednoduché, ale přesto líbivé. Navíc přesně navrženy pro sportovce, protože s nimi přece pomáhal profesionál. Michael zkrátka věděl, co je potřeba, a uměl to návrháři vysvětlit. A v tomto stylu se výroba bot nese dodnes.

Milovníci streetwear módy, mějte se na pozoru

Jste vyznavači tohoto stylu oblečení a rozhodně si v běžném dni nepotrpíte na sáčka nebo šaty (anebo to vaše pracovní pozice přímo nevyžaduje)? Určitě jste už o této značce slyšeli – a dost pravděpodobně i pár kousků vlastníte. Air Jordan se jednoduše stala kultovní. Právem. Nošením takovýchto nápadných kotníkových bot, triček s velkým symbolem jumpera na hrudi, tepláků nebo kšiltovek jednoznačně definujete, že jste cool a víte, co se nosí.